top of page

ONEMOCNĚNÍ DUTINY ÚSTNÍ

 

Mezi nejčastější onemocnění dutiny ústní patří zubní kaz, gingivitida (zánět dásní) a parodotitida (zánět závěsného aparátu). Je třeba si uvědomit, že tato onemocnění NEjsou dědičná. Jsou způsobeny působením kyselin produktovaných bakteriemi v dutině ústní. Vzniku těchto onemocnění a jejich následkům se dá zabránit včasnou a správnou ústní hygienou. I když se tato onemocnění již projeví, jejich šíření se dá zastavit a částečně i vyléčit jejich následky.

 

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ ONEMOCNĚNÍ DUTINY ÚSTNÍ:

 

HYGIENA:

Hygiena je nejdůležitějším faktorem ovlivňující stav dutiny ústní. Časté mytí zubů však nestačí. Je také důležitá správná technika, správný zubní kartáček a jiné pomůcky a kontrola odstranění zubního plaku.

 

VÝŽIVA:

Výživa je velice důležitá nejen v období vývoje zubů, ale i po ukončení jejich růstu. Některé potraviny výrazně snižují pH v dutině ústní a tím se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Správnou výživou a správnými jídelními návyky lze tomuto riziku předejít.

 

FLUORIDACE:

Fluoridové zubní pasty, ústní vody a ordinační fluoridace značně posiluje zubní sklovinu a tím je zub odolnější vůči působení kyselin a změnám pH v dutině ústní. Zabraňuje se tím riziku tvorby zubního kazu.

 

PRAVIDELNÉ KONTROLY:

Pravielné kontroly u zubních lékařů a dentálních hygienistek jsou velice důležité. Zubní lékař opravuje již vzniklé škody na tvrdých zubních tkáních v dutině ústní. Dentální hygienistka se snaží těmto škodám, spolu se zubním lékařem a pacientem předcházet.

bottom of page